NE ARAMIŞTINIZ?

Başkanın Mesajı

 Bursa, üretim potansiyeli, girişimci ruhu, sanayi alt yapısı ve nitelikli  istihdamı ile ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşmasında liderlik ediyor.
 Kentimiz, 180’den fazla ülkeye yaptığı ihracatı ve 1000’e yakın yabancı  yatırımcısıyla ülkemizin dış ticaret hedeflerine ulaşmasında kilit bir rol  üstleniyor. Bursa ekonomisinin bu başarısının arkasında tabi ki kenti ve  ülkesi için canla başla çalışan iş dünyası temsilcilerimizin büyük bir  payı var.

 İşte bu noktada ülke ve kent ekonomimize yön veren en dinamik  sektörlerinden birisi muhakkak ki tekstil sektörümüzdür. İpek Yolu’nun  en önemli duraklarından birisi olan kentimiz, asırlara dayanan bir tekstil  geleneğine sahip bir merkezdir. Bugün baktığımızda, Odamıza kayıtlı 5  bine yakın tekstil sektörüne yönelik firmamız, kent ekonomisine ve  istihdama büyük değer katmaya devam etmektedir.
 
 Yürüttüğümüz projelerle Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi olmayı  başardık. Ürün kalitemiz, moda ve trendleri belirleme gücümüz ve  rekabet anlayışımızla başarımızı ülke sınırlarının ötesine taşıyarak,  dünyada çok özel bir konuma ulaştık.
 
 BTSO olarak sektörümüzü, katma değerli üretim hedefiyle çok daha  ileriye taşımak istiyoruz. Bu kapsamda birlikte Ekonomi Bakanlığımızın  destekleriyle devam eden Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme  Projelerimiz (UR-GE) de firmalarımızın dünyaya açılmasına rehberlik  ediyor.
 
  Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Ur-Ge Projemizin oluşturduğu ve  dünyanın kabul ettiği Juniokids markası gibi, tekstil sektörü  temsilcilerimizin yeni kurumsal kimliği olan Bursa Tekstil Kümesi  (BURTEX) de sektörümüzün nitelikli ve ortak akıl ile büyümesine de öncülük etmeyi sürdürüyor.

 BURTEX çatısı altında buluşan 34 firmamız, yapılan eğitim, fuar ve alım heyeti organizasyonlarına katılarak.  rekabetçi kimliğini güçlendiriyor ve kentimizin katma değerli üretimine de ivme kazandırıyorlar.

 BURTEX kapsamında dünyanın birçok ülkesinden gelen yabancı iş dünyası temsilcilerinin katıldığı alım heyetleri  ve fuar organizasyonları ile Bursalı firmalarımızla buluşturuyoruz. Üyelerimiz yabancı alıcılarla bir araya gelerek  önemli iş bağlantıları kurarken, yurt dışında stant açarak hem yeni müşteriler kazanıyor hem de Bursa’nın  tekstildeki kalitesini dünyaya tanıtma fırsatı yakalıyorlar.

 BTSO olarak inanıyoruz ki, sektör temsilcilerimizle önemli başarıların altına Bursa’mızın imzasını atmaya devam  edeceğiz. Tekstil sektörünün yeni kurumsal markası olan BURTEX sayesinde firmalarımızın dış ticaret hacmini  artıracak ve kurumsal kimliğine güç katacağız.

 “Bursa Büyürse Türkiye Büyür” vizyonuyla BUTEKOM çatısı altındaki tekstil sektörüne kazandırdığımız Tekstil ve  Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezimiz; Türkiye’nin ilk ev tekstili kümelenmesi olan Sürdürülebilir Ev Tekstili  Kümelenmesi (SETEK) ile iş dünyası, akademisyenler ve kamu kurum yöneticilerini buluşturduğumuz Tekstil ve  Hazır Giyim Sektör Konseyimiz de sektörün geleceğine yön vermeye devam ediyor.
 Tekstil sektörümüze büyük değer katan bu büyük yatırımlarımızın ve projelerimizin firmalarımıza ve Bursa iş  dünyasına hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum. 

 

İbrahim BURKAY
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı