NE ARAMIŞTINIZ?

Bursa Tekstil Sektörü
Bursa, Kökenleri binlerce yıl öncesine uzanan Anadolu medeniyetler zincirinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vizyon şehri…

Dünyanın önemli ticaret merkezlerine 3 saatlik uçuş mesafesindeki Bursa, 2023’teki 100. kuruluş yıldönümüne
hazırlanan Güçlü Türkiye’nin dev ulaşım yatırımlarının da odak noktası…

Kentimizde Tekstil Sektörünün Tarihi günümüzden 1.500 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Eski çağların en değerli hammaddelerinden olan ipeğin Çin'den getirilerek, ilk defa Çin dışında üretilmesi Bursa yöresinde M.S. 550 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da dokumacılık merkezi olmaya devam eden

Bursa günümüzde de Türkiye'nin tekstil başkentidir.
Uzmanlık alanı Tekstil olan Bursa’da; Tekstil donanımı güçlü milyonlarca dolarlık yatırıma sahip 8.000’i aşkın firma da, 100.000’den fazla eğitimli ve nitelikli işgücüyle, yüksek teknoloji makinelerle, yenilikçi bir bakışla, dünya standartlarına sahip üretim ve 160’dan fazla ülkeye 2 milyar doları aşkın ihracat yapılıyor.

Şehir ekonomisine öncülük eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, vizyon projeleriyle tekstil sanayisine yön veriyor.
Ortak akıl ve strateji geliştirilmesi için kurulan Tekstil Konseyi’nin çalışmaları sektörün gelecek vizyonunu belirliyor. Uluslararası Tekstil Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi, hem AR-GE çalışmalarına katkı sağlıyor hem de Üniversite - sanayi işbirliğini güçlendiriyor.

BTSO liderliğinde, tekstil ve teknik tekstil sektörlerinde inovasyona dayalı ve katma değerli üretimin güçlendirilmesi amacıyla kurulan Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi, sektörde yeni fikirlerin hayata geçmesine öncülük ediyor.

Tekstil ve hazır giyim sektörleri ile alt sektörlerinin sürdürülebilir büyümesine liderlik eden merkez sayesinde, Bursa’nın, standart ürünler yerine; akıllı tekstiller, nano ürünler ve üç boyutlu kumaş teknolojileriyle birlikte özgün ve yüksek kaliteli üretimle dünya pazarlarındaki gücüne güç katılması hedefleniyor.

BUTGEM Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi, uzman eğitmenlerin verdiği eğitimler sayesinde tekstil desen ve moda tasarımları konusunda, nitelikli tasarımcılar yetiştiriyor.

Bursa Tasarım ve İnovasyon Baharı kapsamında; Tasarım Zirvesi, Ev Stil Fuarı ve Fiat Fashion Night gibi etkinliklerin yarattığı sinerji ile tekstil tasarımı ve moda dünyasının yeni çizgilerini belirliyor.
Dünyanın en önemli tekstil kentlerinden ve ticaret merkezlerinden Bursa, dünya tekstil liderliğine yürüyor. Burası girişimciliğin, çevre duyarlılığının, rekabet kültürünün, kalitenin, üretkenliğin ve teknolojinin ama en önemlisi; burası iz bırakanların kenti… Çünkü burası tasarım ve inovasyonun başkenti.

Dünya Tekstil Üssü “Bursa”